Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

Zarábanie hraním hier? Dá sa to!

Počuli ste už o tom, že niekto zarába peniaze hraním hier? To, čo sa ešte povedzme pred dvadsiatimi rokmi mohlo zdať ako úplná utópia je už v súčasnosti realitou a na svete je stále viac profesionálnych hráčov hier, ktorí si týmto spôsobom dokážu veľmi slušne zarobiť. Začať však môžete aj v menšom a na to, aby ste dosiahli zaujímavý finančný príjem nemusíte nutne patriť medzi úzku elitu profesionálnych hráčov.

Profesionálne turnaje v hraní hier? Rozprávkové výhry nie sú pre každého!

Svet profesionálneho hrania zaznamenal za uplynulé roky nebývalý rozmach. Na prvé počutie sa môže zdať zvláštne, že niekto sa živí iba hraním hier a trávi celé dni vo virtuálnom kokpite pretekárskeho auta, či trénovaním rôznych stratégií virtuálneho boja. Komunita profesionálnych hráčov sa začala ešte pred rokmi formovať okolo herných titulov, ako je Counter Strike, Gran Turismo ale tiež okolo športových klasík NHL a FIFA.

Nielen v hraní týchto, ale aj mnohých ďalších hier sa pravidelne organizujú viaceré turnaje na svetovej úrovni. Medzi veľmi populárne patria Major turnaje v hraní akčnej strieľačky Counter Strike, ktoré sa pravidelne konajú v rôznych metropolách po celom svete. Trvajú niekoľko dní a víťazný tím si nakoniec odnesie finančnú výhru vo výške niekoľko stotisíc dolárov. Aby ste si ale na svetové turnaje zabezpečili vstupenku, budete potrebovať poctivý tréning a neraz aj sponzorov, skrátka tak, ako pri športových turnajoch tej najvyššej úrovne. Dokonca, mnohí profesionálni hráči strávia trénovaním omnoho viac času, ako keby chodili do bežného zamestnania.

Dá sa hraním hier zarábať aj v menšom?

Zarábať hrami sa však dá aj inak, resp. na nižších úrovniach spôsobom, ktorý si nebude vyžadovať vašu 100 % angažovanosť. V tomto smere spôsobili výraznú zmenu kryptomeny a tzv. NFT hry. Technológie založené na využívaní blockchainu sa totiž stali doslova vodou na mlyn pre tzv. P2E, teda play-to-earn obchodný model. Vo voľnom preklade znamená táto skratka „hraj a zarob“. Ide teda o hranie hier, v rámci ktorého zbierate určité NFT predmety, či dokonca za odmenu rovno zarábate niektorú z kryptomien. Sadnúť si k jednoduchej hre, trochu si zahrať a popri tom si aj zarobiť pár drobných, znie to lákavo, že?

Nuž, také jednoduché to ale nie je a ani tieto hry nie sú úplne bez rizika. Oplatí sa preto vedieť, ako na to. S čím môžete v tomto smere počítať a čo by ste určite mali vedieť, kým sa rozhodnete nejaké NFT hry vyskúšať?

Akým spôsobom sa v hre zarába?

Skôr ako si vyberiete konkrétnu hru, mali by ste vedieť aspoň základný princíp toho, ako sa v danej hre zarába, pričom z tohto pohľadu existuje hneď niekoľko rozdielov.

Nadstavba na existujúce herné tituly

Jednou z foriem sú projekty využívajúce technológiu blockchain, ktoré tvoria akúsi nadstavbu pre iný herný titul. Takým je napríklad projekt Zebedee, ktorého podstatou nie je vytvoriť novú hru, ale umožniť integrovať prvky blockchainu a využitie Bitcoin Lightning Network do už existujúcich titulov – zabezpečiť tzv. Infuse. Ten sa podaril už aj do spomínanej hry Counter Strike, ktorej hraním si tak môžete niečo privyrobiť aj vtedy, ak sa nezúčastňujete veľkých turnajov.

NFT alebo kryptohry ako samostatné tituly

Inou formou, ako zarábať je stiahnuť si NFT alebo kryptohru, ktorá je vydávaná ako samostatný titul. V tomto prípade ide skôr o jednoduchšie hry často otáznej kvality a hrateľnosti, ktoré vás zrejme na dlhú dobu nezabavia. Často ide o rôzne „strieľačky“, v ktorých si musíte vybojovať víťazstvo a následne si zaslúžite odmenu vo forme digitálneho predmetu (NFT), alebo niektorej z kryptomien.

Natrafíte určite ale aj na jednoduchšie hry, kde ide skôr o zbieranie predmetov, prípadne rôznych virtuálnych kartičiek. Kým niektoré z nich si budú vyžadovať aj vašu šikovnosť, pri iných ide vyslovene len o šťastie a náhodu. Od nej sa potom môže odvíjať aj výška vašich odmien, resp. hodnota nazbieraných virtuálnych predmetov.

Čo sa ešte oplatí vedieť?

Samotný princíp zárobku by vás mal zaujímať pri každej P2E hre, avšak pochopiteľne nejde o jediné kritérium, ktoré by ste mali pri výbere tej správnej hry zohľadniť.

Bezpečnosť nadovšetko

Vždy si o danej platforme zistite čo najviac. Zaujímajte sa o to, ako je zabezpečená, či je anonymná alebo nie. Hra, ktorá si bude hneď v úvode od vás pýtať napríklad scan dokladov, či príliš veľa osobných údajov, je rozhodne dôvodom na mimoriadnu opatrnosť.

Ako sa dostanete ku kryptomene alebo NFT?

Ďalším dôležitým faktorom je, či si hra vyžaduje prvotný vklad. Môžete totiž natrafiť aj na hry, pri ktorých si najprv budete musieť určitú kryptomenu kúpiť a využiť ako vklad na to, aby ste vôbec mohli začať hrať. Pozor na to, aby tento vklad nebol v prílišnom nepomere k tomu, čo môžete získať. V takom prípade totiž finančne podporíte akurát tak tvorcov hry.

Zaujímajte sa tiež o to, akým spôsobom si odmenu za hranie môžete vybrať, resp. vymeniť za niečo iné, prípadne či si získanú kryptomenu môžete previesť na burzu. Pri niektorých projektoch vám totiž vyjde, že aby ste sa k nejakej odmene vôbec dostali, budete musieť hrať aj niekoľko mesiacov, pričom následné poplatky za výber vám z odmeny poriadne ukroja.

Nezabúdajte ani na dane

Netreba zabúdať, že aj zisky z hrania NFT hier je potrebné zdaniť. Ide totiž o príjem ako každý iný a ak si budete nechať pravidelne vyplácať odmeny z hrania hier, mal by o tom vedieť aj daňový úrad. Nezabudnite preto na povinnosť platiť daň z príjmu, ktorá sa týka každého občana, ktorý v zdaňovacom období, kalendárnom roku, dosiahol zdaniteľné príjmy vyššie ako určitá hranica. Aktuálne platí, že za rok 2022 museli byť dosiahnuté zdaniteľné príjmy viac ako 2 289,63 eur.

Tieto hry by určite nemali uniknúť vašej pozornosti

Pripravili sme pre vás krátky prehľad NFT a kryptohier, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníkov. Vyberali sme projekty, ktoré už existujú nejakú dobu a teda nejde o „rýchlokvasené“ počiny s pochybným pozadím.

Axie Infinity

Ide o jednu z najznámejších NFT hier s približne 2 miliónmi aktívnych hráčov denne. Táto hra za účelom získania zisku umožňuje hráčom zarábať tokeny AXS, ktoré potom môžete použiť v rámci platformy a nakupovať si za ne herné vylepšenia, prípadne ich vymeniť za iné tokeny.

The Sandbox

The Sandbox je komunitná NFT platforma, ktorá sa podobá na svetoznámy Minecraft. V rámci nej môžete tvoriť a animovať svoje vlastné scény, ktoré následne môžete predávať cez online trhovisko iným hráčom. Zaujímavosťou je, že v rámci tohto virtuálneho prostredia si môžete kupovať aj pozemky.

CryptoKitties

CryptoKitties je blockchainová hra na platforme Ethereum, ktorá umožňuje hráčom nakupovať, zbierať, chovať a predávať virtuálne mačky. Ide vôbec o jednu z prvých hier na svete využívajúcu technológiu blockchain a preto v našom výbere určite nemôže chýbať. Niektoré vyšľachtené virtuálne mačky sa podarilo predať za neuveriteľné čiastky – napríklad najdrahšia mačka v roku 2021 bola predaná za 225 ETH, čo je v prepočte podľa aktuálneho kurzu až 266 tisíc eur.

Ak chcete zahnať nudu, zaujímajú vás moderné technológie a prípadne aj máte snahu trošku si vylepšiť svoj rozpočet, NFT či kryptohry by ste nemali ignorovať. Skôr ako si vyberiete, myslite na to, že ide v prvom rade o to, hru si poriadne užiť. Nehrajte preto iba s vidinou vysokých odmien. Zarábanie peňazí by v tomto prípade nemalo byť vašim primárnym cieľom a okrem toho majte stále na pamäti, že príjmy z týchto hier nie sú nijak garantované.

Pridané dňa: 22.2.2023
Spať na Blog

Investovaná suma:

Doba investovania:

Investovaná suma:

Doba investovania:

Výnos:

Celkový stav účtu: