Blog

Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.

SWOT analýza

Vo svete podnikania a investovania majú analýzy zásadný význam, pretože rozhodovať sa výlučne podľa pocitov sa môže škaredo vypomstiť. Či už ste začínajúci podnikateľ alebo investor, potrebujete nástroje a postupy, ktoré vám pomôžu systematicky hodnotiť príležitosti a riziká. Patrí medzi je aj tzv. SWOT analýza, ktorá poskytuje komplexný pohľad na akýkoľvek projekt či podnik. Jej dôležitá pridaná hodnota spočíva v schopnosti kombinovať interné aj externé faktory a vytvárať tak ucelený obraz o analyzovanom subjekte. Čo sa o SWOT analýzach oplatí vedieť?

Komplexný pohľad na podnikanie

Skôr ako vám odhalíme detaily SWOT analýzy, je dôležité pochopiť širší kontext podnikateľskej analýzy. Najmä v súčasnom konkurenčnom prostredí treba poznať nielen daný podnik alebo projekt a jeho možnosti, ale aj vonkajšie prostredie, v rámci ktorého funguje. Zatiaľ čo PESTLE analýza nám pomáha pochopiť makroekonomické faktory a Porterov model sa zameriava na konkurenčné prostredie, SWOT analýza spája interný aj externý pohľad do jedného celku.

Začať nemôžeme inak, ako vysvetlením samotného názvu. SWOT je totiž skratkou anglických slov Strengths (silné stránky), Weaknesses (slabé stránky), Opportunities (príležitosti) a Threats (hrozby). Prvé dve kategórie predstavujú interné faktory, ktoré môžu podnik priamo ovplyvňovať. Patria sem napríklad kvalita produktov, efektivita procesov, finančná situácia či ľudské zdroje. Príležitosti a hrozby naopak reprezentujú externé vplyvy, ktoré podnik či projekt ovplyvňujú no nemá ich ako priamo kontrolovať, hoci na ne musí reagovať – ide napríklad o zmeny v správaní zákazníkov, technologický vývoj či legislatívne zmeny.

Praktické využitie SWOT analýzy

Potenciál SWOT analýzy môžeme snáď najlepšie ilustrovať na konkrétnom príklade. Predstavte si situáciu, kedy ambiciózny podnikateľ zvažuje otvorenie špecializovanej kaviarne v centre mesta. So SWOT analýzou môže svoj zámer systematicky zhodnotiť, ak si nakreslí kruh a rozdelí ho na štyri rovnaké časti. Tie budú predstavovať jednotlivé kategórie SWOT analýzy, ktoré sme vám už predstavili vyššie.

Medzi silné stránky môže patriť jedinečný koncept (napríklad špecializácia na lokálne pražené kávy, ktoré budú oslovovať najmä fajnšmekrov), výhodná lokalita s vysokou frekvenciou chodcov a výskytom zamestnancov z miestnych firiem či kvalifikovaný personál s certifikáciou v baristike. Silnou stránkou môže byť aj to, ak je potenciálny podnikateľ sám veľkým fanúšikom kvalitnej kávy a má v tomto smere bohaté know-how. Slabými stránkami, resp. rizikami zas môžu byť obmedzené finančné zdroje, málo skúseností s vedením kaviarne (ak ich zakladateľ nemá) a potenciálne vysoké náklady na nábor a udržanie kvalifikovanej pracovnej sily.

V oblasti príležitostí môže analýza odhaliť rastúci trend záujmu o kvalitnú kávu, možnosť rozšírenia služieb o rozvoz či potenciál pre organizovanie kávových workshopov. Medzi hrozby patrí silná konkurencia existujúcich kaviarní, možné zvýšenie nájomného či zmena spotrebiteľských preferencií. Táto analýza pomôže nádejnému podnikateľovi nielenže lepšie pochopiť situáciu, ale aj formulovať stratégie na maximalizáciu príležitostí a minimalizáciu rizík.

Význam SWOT analýzy pre investorov

SWOT analýza nie je užitočná len pre podnikateľov, ale v zásade aj pre každého, kto hľadá možnosti ako investovať. Ide totiž o jeden zo spôsobov, ako hodnotiť investičné príležitosti, porovnávať ich a identifikovať potenciálne riziká aj silné stránky. Investor môže napríklad pomocou SWOT analýzy odhaliť, že podnik má síce momentálne slabé finančné výsledky (slabá stránka), ale disponuje unikátnou technológiou (silná stránka), prípadne dokáže relatívne rýchlo zvyšovať svoj trhový podiel (príležitosť). Znalosti týkajúce sa SWOT analýz ocenia najmä investori orientujúci sa na startupy, prípadne takí, ktorí si starostlivo vyberajú akcie firiem, do ktorých chcú investovať.

Treba poznamenať, že neexistuje jednotná metodika, od ktorej by ste sa pri tvorbe analýz nemohli odchýliť. Stretnúť sa preto môžete aj s rôznymi variáciami SWOT analýz.

Typickým príkladom je matica TOWS, ktorá sa ako analytický nástroj používa ako ďalší krok po tvorbe SWOT analýzy. Vo svojej podstate kombinuje vplyv slabých a silných stránok, príležitostí a hrozieb. Pri vzájomnom prieniku tém ale umožňuje formulovať konkrétne návrhy, kedy silné stránky sú využité na potlačenie hrozieb a využitie príležitostí. Ďalej slabé stránky v kombinácii s hrozbami avizujú nutnosť zaistenia pasívnych či defenzívnych stratégií. Jej hlavným prínosom je to, že pomáha systematicky formulovať stratégie kombinovaním jednotlivých faktorov.

Okrem TOWS matice ale môžete využiť aj kvantitatívnu SWOT analýzu pridávajúcu váhové koeficienty, ktoré umožňujú presnejšie určiť význam jednotlivých faktorov. Dynamická SWOT analýza zasa berie do úvahy časový rozmer a sleduje, ako sa jednotlivé faktory menia v čase.

Pri SWOT analýze sa snažte o objektivitu

Pre maximálny prínos SWOT analýzy si treba zachovať objektívnosť a zmysel pre realitu. Akékoľvek prikrášľovanie či zľahčovanie zapríčiní, že SWOT analýza pre vás nebude mať skutočný význam.

Častou chybou je preceňovanie silných stránok a podceňovanie slabín či hrozieb. Rovnako netreba zabúdať ani na pravidelnú aktualizáciu analýz, najmä s ohľadom na to, že podnikateľské prostredie sa v niektorých segmentoch neustále mení. Len tak môže SWOT analýza plniť svoju úlohu ako nástroj strategického riadenia a rozhodovania.

SWOT analýzy a ich varianty aj v súčasnosti, kedy sa čoraz viac pozornosti venuje zložitejším dátovým analýzam, zostávajú jedným z najužitočnejších nástrojov strategického plánovania. Ich hlavnou úlohou je univerzálnosť a schopnosť poskytnúť rýchly, ale komplexný pohľad na analyzovaný subjekt a rovnako pre podnikateľov, tak aj investorov sú nástrojom, ktorý pomáha prijímať lepšie rozhodnutia.

Pridané dňa: 19.03.2025
Spať na Blog

Investovaná suma:

Doba investovania:

Investovaná suma:

Doba investovania:

Výnos:

Celkový stav účtu: